Książka roku

Choć wydaje mi się, że czytam sporo książek, to wiem, że i tak nie dotrę do zdecydowanej większości tych, które chciałbym poznać. Na tej stronie dzielę się jednak moimi recenzjami tych pozycji, które udało mi się przeczytać i które moim subiektywnym zdaniem uznałem za najlepsze w danym roku. Jeśli masz inne sugestie, daj proszę znać.

2020

Naukowcy i ich odkrycia

Naukowcy i ich odkrycia – XVI-XX wiek

John Gribbin

Współczesna nauka, naukowcy i ich odkrycia, kojarzą nam się z futurystycznymi laboratoriami, trudnymi do zrozumienia teoriami lub osiągnięciami, z którymi słabo radzi sobie nasza wyobraźnia. Pod kilkoma względami dzisiejsza nauka nie różni się jednak od tej, z jaką mieliśmy do czynienia w minionych stuleciach. Prawdziwa nauka od zawsze wymagała bowiem zaangażowania ponadprzeciętnych umysłów. Od samego początku oddawała się poszukiwaniu prawdy i niemal nieustannie budowała zręby nowej rzeczywistości na fundamentach wcześniejszych odkryć. Na początku zupełnie inne były jednak okoliczności i realia jej uprawiania, odmienne były również oczekiwania społeczne względem naukowców. Dzięki olbrzymiej pracy, jaką wykonał John Gribbin w książce „Naukowcy i ich odkrycia – XVI-XX wiek”, mamy szansę lepiej poznać życie i twórczość najwybitniejszych umysłów minionych pięciu wieków.

2019

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Walter Isaacson

Gdyby Leonardo da Vinci publikował za życia swoje teksty, a przynajmniej sporą część z nich ukończył, to zapewne to, co ludzkość osiągnęła w dwudziestym pierwszym wieku, wydarzyłoby się kilka stuleci wcześniej. Zostałby wtedy zapamiętany głównie jako inżynier, konstruktor, lekarz, stomatolog i zapewne pionier awiacji. Czy znalazłby wówczas wystarczającą ilość czasu na namalowanie kilku najdoskonalszych obrazów jakie w ogóle powstały? Na nasze szczęście, nie ukończył i nie opublikował swoich zapisów. Ku naszej radości, jego przemyślenia i obserwacje – przynajmniej w części – pozostawił w formie notatek i szkiców. To przede wszystkim na ich podstawie Walter Isaacson napisał swoją kolejną biografię, o jednym z najbardziej kreatywnych artystów w historii ludzkości. Nie ujmując da Vinci talentu, nakreślił w książce niezwykłą rolę tytanicznej pracy w osiągnięciu jego ogromnych dokonań. Biografia Leonarda to wielkie studium nad umysłem kreatywnym.

2018

21-lekcji-na-xxi-wiek

21 lekcji na XXI wiek

Yuval Noah Harari

Ludzie niezbyt często myślą samodzielnie. Tym, co dało nam ewolucyjną przewagę i pozwoliło zapanować nad planetą, była zdolność do wspólnego myślenia w wielkich grupach. Tempo w jakim zmienialiśmy świat, myśląc wspólnie, spowodowało jednak, że powoli tracimy kontrolę nad rzeczywistością. Świat, w którym przychodzi nam dzisiaj żyć, wyreżyserowany jest częściej przez technologie i inżynierów niż przez polityków, partie czy religie. Prosty człowiek zaczyna powoli czuć się pozbawiony znaczenia. Choć gospodarka wolnorynkowa i liberalizm rozbudzają w ludziach wielkie oczekiwania, to podobnie jak protekcjonizm, religie czy nacjonalizm, nie są w stanie zaproponować rozwiązań problemów, z jakimi musimy się aktualnie zmierzyć. Swój sukces na Ziemi zawdzięczamy również naszej zdolności narracji. Jednak opowieści, które tłumaczyły do tej pory nasze pojmowanie świata oraz sens własnego istnienia, przestają nam dzisiaj wystarczać. Yuval Noah Harari w swojej trzeciej już książce, przekonuje nas do konieczności wypracowania zupełnie nowej opowieści. “W konsekwencji przypada nam w udziale zadanie stworzenia dla świata zaktualizowanej opowieści. Tak jak wstrząsy towarzyszące rewolucji przemysłowej zrodziły nowatorskie ideologie XX wieku, tak też nadchodzący przełom w biotechnologii i technologii informacyjnej będzie prawdopodobnie wymagał świeżych wizji.”

2017

nieuniknione-1

Nieuniknione

Kevin Kelly

To, że przeczytanie tej książki stanowiło niezwykłą intelektualną przygodę, było nieuniknione. To, jak wieloma drogami książka zmuszała moje myśli do wędrówek, już nie. Rozważania na temat naznaczonej technologią przyszłości człowieka, nie muszą być nadmiernie stechnicyzowane, bardzo odległe w czasie, wyłącznie sensacyjne ani nudne. Kevin Kelly z niezwykłym urokiem i spokojem, snuje konsekwentną i pełną głębokich refleksji opowieść o najbliższych kilkudziesięciu latach, w jakich przyjdzie nam żyć. Nie wybiega przy tym w zbyt odległą przyszłość. To, co uważa za nieuniknione, nie wygląda na fantazję i nie wydaje się również wymysłem stworzonym wyłącznie na potrzeby literackie. Swoje przewidywania wywodzi w sporej części z obserwowanych trendów, generalnych tendencji dotyczących produktów i usług oraz wnikliwej analizy procesów społecznych. Jak nikt inny potrafi wyciągać niezwykle spostrzegawcze i zaskakujące wnioski. “Nieuniknione” to z jednej strony wizja naszej najbliższej przyszłości u boku technologii, ale z drugiej, to pełen filozoficznych przemyśleń opis społecznej transformacji naszego gatunku. Transformacji, której celem wydaje się być stan nieustannej zmiany – stan, w którym nic nie będzie ustalone raz na zawsze, wszystko będzie w procesie nieprzerwanego stawania się.

2016

kreatywnosc-sa-1

Kreatywność S.A.

Ed Catmull, Amy Wallace

Najlepszą drogą do celu jest ta najdłuższa z możliwych. Najbardziej skomplikowana i trudna do przewidzenia. Mam na myśli cel, który oznacza dążenie do tworzenia rzeczy niemal doskonałych. Rzeczy, które nie mogą powstać w oparciu o oklepane metody działania, ponieważ byłyby wówczas co najwyżej dobre, a zapewne jedynie przeciętne. Kiedy zechcemy przekuć nasze młodzieńcze dążenia w niewyobrażalną dla innych magię, musimy poddać się azymutowi marzeń, nie dbając o miejsce, do którego w wyniku naszych starań dotrzemy. Jeżeli będziemy wystarczająco wytrwali i wielokrotnie z pokorą wyciągniemy wnioski z popełnionych błędów, to mamy dużą szansę dotrzeć do celu. Celu, który nawet jeśli będzie inny od tego wyśnionego, to może okazać się od niego nawet lepszym. W taki oto sposób powstał Pixar.

Są książki, których bardzo boję się recenzować, ponieważ opisują świat, którym rządzą odmienne reguły od tych, które – często naśladowczo – stosujemy w naszym życiu. Tak właśnie jest w przypadku tej książki. Mój strach przełamał jednak fakt, że opisane w “Kreatywności S.A.” zasady, które pozwoliły na spektakularne osiągnięcia Pixar’a, przemawiają do mojej świadomości silniej, niż te z dziesiątek innych źródeł. Odwagi nabrałem również dlatego, że świat opisany w tej książce uważam za piękny, wręcz wspaniały. Nawet jeżeli czytając książkę pojawiały się wątpliwości co do jego realizmu, to bardzo chcę w taki świat wierzyć, bo dodaje on wiary w słuszność marzeń. Co niezwykłe, autorzy nie oferują skomplikowanych recept czy nierealistycznych sposobów, dzięki którym firmie udaje się odnosić tak oszałamiające sukcesy. Swoje osiągnięcia tłumaczą otwartym spojrzeniem na kreatywność pracowników, ograniczeniem kontroli, przekazaniem odpowiedzialności w ręce osób uzdolnionych, wzajemnym do siebie szacunkiem, ciężkiej i wytrwałej pracy.

2015

big-data-1

Big Data

Viktor Mayer-Schönberger, Kenneth Cukier

Kiedy w 2006 roku Microsoft zapłacił około 110 milionów dolarów za Farecast, firmę która zajmowała się zaawansowanym porównywaniem cen biletów lotniczych, zainteresowanie świata biznesu analizami olbrzymich zbiorów danych zaczęło przybierać na sile. Być może w tym przypadku chodziło głównie o dostęp do ważnych algorytmów predykcyjnych. Jednak zakup w 2008 roku przez Google za kwotę 700 milionów dolarów firmy ITA Software, która dostarczała dane dla Farecast’a, przyniósł silny dowód na to, że również same dane znalazły się w centrum uwagi. Prędkość z jaką ludzkość zaczęła rejestrować i gromadzić różnorodne informacje, wcześniej czy później musiała doprowadzić do powstania nieprzewidywalnie ogromnych zbiorów wiedzy, charakteryzujących się brakiem uporządkowania. Zupełnie nowa sztuka wyciągania wniosków z nieuporządkowanych struktur danych, zaczęła zmieniać sposób w jaki patrzymy na nasze życie.

Najnowsze recenzje książek

Informuj mnie o nowych wpisach

Social media - Kanał RSS