niezwykle-poczatki-znanych-firm

Niezwykłe początki znanych firm

Autor książki: Sergiusz Prokurat
niezwykle-poczatki-znanych-firm

Kiedy firma odnosi sukces i udaje jej się przez dekady pozostawać na szczycie, to z upływem czasu historia jej początków ulega zapomnieniu, zniekształceniu lub medialnemu przypudrowaniu. Często, protoplaści światowych gigantów, którzy nierzadko rozpoczynali swoją przygodę jeszcze w dziewiętnastym wieku, opisywani są po latach z czcią godną największym mitycznym bohaterom. Rzadko jednak w literaturze biznesowej znajdujemy szczegółowe informacje o ich codziennym życiu i ich zwyczajnych, ludzkich zmaganiach z szarą rzeczywistością początkującego przedsiębiorcy. Kiedy więc na rynku pojawiła się książka „Niezwykłe początki znanych firm„, szybko po nią sięgnąłem i przeczytałem ją, jak się okazało,  z dużą przyjemnością.

Książka opisuje początki istnienia dziewięciu wielkich światowych firm, choć wśród tych opisów znajdziemy również informacje o kilku innych przedsiębiorstwach. Autor w niezwykle przyjemnej dla czytelnika formie, przedstawia okoliczności w jakich powstawały te globalne dzisiaj marki. Książkę Sergiusza Prokurata można by polecić, powołując się tylko na fakt, iż znajdziemy w niej odpowiedzi na tak niecodzienne pytania, jak:
– którzy spośród papieży byli entuzjastami wina z koki?
– który z założycieli wielkich koncernów był utopijnym idealistą popierającym Józefa Stalina?
– kto z wielkich przedsiębiorców w 1834 roku, w ramach walki z alkoholizmem ogłosił się abstynentem i promował picie czekolady?
Zachęta taka, choć bardzo modna, byłaby jednak powierzchowna i niepełna.

Zdecydowanie ważniejszym powodem, dla którego książka ta zasługuje na uwagę, to przedstawienie historii zmagań założycieli opisywanych firm, z okolicznościami w jakich przyszło im rozpoczynać swoje innowacyjne działania. Z tego względu pozycję warto polecić zwłaszcza młodym przedsiębiorcom, którzy realizując dzisiaj marzenia o własnym biznesie, mogą z książki wynieść wiele mądrych wniosków. Rozpoczynanie w dziewiętnastym wieku biznesu, opartego na próbie dostarczenia rynkowi innowacyjnych produktów, miało wbrew pozorom bardzo wiele wspólnego ze zmaganiami współczesnych startupów. Inne narzędzia, inny poziom technologii, inne potrzeby konsumentów i inne wzorce społeczne, jednak tak samo niewiarygodnie trudne metody dotarcia do świadomości odbiorców. Ówcześni startupowicze musieli cechować się równie wielkim uporem, sprytem oraz sztuką godzenia się z porażkami, jak ma to miejsce dzisiaj. Co warte odnotowania, w „Niezwykłych początkach znanych firm” znajdziemy nie tylko suche fakty z początków działalności wielkich przedsiębiorców, ale również ich ludzkie oblicze.

O innowacjach słyszymy niekiedy, że aby mogły odnieść sukces rynkowy, muszą precyzyjnie trafiać w oczekiwania klientów. Sergiusz Prokurat, przywołując słowa Schumpetera, słusznie zwraca w opisanych przykładach uwagę na fakt, iż innowacja przełomowa rządzi się innymi prawami. To nie konsumenci pierwsi manifestują potrzeby rewolucyjnych zmian w produktach czy usługach. Zdecydowaną większość znaczących zmian w strukturze dóbr konsumpcyjnych, wymuszają na konsumentach producenci. Konsumenci zmianom takim najczęściej się opierają. Jednym z ważniejszych wyzwań jakie stoją więc przed innowatorami, jest sztuka przekonania wszystkich rynkowych oponentów do ich racji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak dobrze radzili sobie z tymi wyzwaniami początkujący przedsiębiorcy w XIX wieku, to warto abyś tę książkę przeczytał.

Informacje o książce i wydawcy:
niezwykle-poczatki-znanych-firm
Tytuł:
Autor:
ISBN:

Wydawnictwo:

Liczba stron:

Niezwykłe początki znanych firm

Sergiusz Prokurat

978-83-01-18186-4

Wydawnictwo Naukowe PWN SA

224

niezwykle-poczatki-znanych-firm
Tytuł:
Niezwykłe początki znanych firm
Autor:

Sergiusz Prokurat

ISBN:

978-83-01-18186-4

Wydawnictwo:

Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Liczba stron:

224

Zostaw swój email aby otrzymywać informacje o nowych wpisach.
Poleć innym
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze recenzje książek

Informuj mnie o nowych wpisach

Social media - Kanał RSS