Informacje o autorze blogu

Urodziłem się w pierwszej połowie drugiej połowy XX wieku. Dzieciństwo spędziłem na wsi, mieszkając kilkaset metrów od rzeki i jeszcze bliżej od lasu. To chyba tłumaczy, dlaczego mój mentalny kręgosłup wygiął się co nieco w kierunku świata przyrody. Z naukami przyrodniczymi wiązałem przez jakiś czas swoją przyszłość. Z czasem pojawiła się dodatkowo fascynacja informatyką i programowaniem. Po zmianach ustrojowych jakie miały miejsce w Polsce, postanowiłem się sprawdzić w roli początkującego przedsiębiorcy. Po upadku pierwszej firmy, w drugiej potrafiłem już zarabiać na opłaty. Znacznie ważniejsze było jednak to, że zdobyłem nowe doświadczenia w zakresie informatyki, przedsiębiorczości oraz w zupełnie nowej dziedzinie, jaką wówczas była logistyka. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku, kolejne szlify informatyczno-logistyczne zdobywałem w dużych międzynarodowych organizacjach na terenie Europy. Od 1997 zaangażowałem się mocno w rozwój i promocję zaawansowanych rozwiązań IT dla logistyki w Polsce. W tym samym roku zostałem współzałożycielem Quantum software S.A., spółki specjalizującej się w narzędziach informatycznych wspomagających zarządzanie łańcuchem dostaw, w której pracuję do dziś. Ostatnie niemal ćwierć wieku, pozwoliło mi na udział w ogromnej ilości projektów obejmujących różne aspekty zarządzania sieciami dostaw. Miałem więc szczęście obserwować transformację wielu dziedzin przedsiębiorczości, na których IT oraz logistyka odciskały znaczące piętno. Miałem również szczęście poznać wielu przedsiębiorców, menedżerów i szeregowych pracowników, którzy zmieniając codzienne otoczenie człowieka, szlifowali moje poglądy o świecie. Nigdy biznes nie był jednak dla mnie celem samym w sobie. Może właśnie dlatego chętnie dzielę się z innymi swoimi spostrzeżeniami o jego (moim zdaniem) dobrych i złych stronach. Może z tego powodu sam sobie zadaję tak wiele pytań i ciągle znajduję czas aby szukać na nie odpowiedzi.

W chwili kiedy przeglądasz mojego bloga, gdzieś w niezliczonej ilości innych zakątków świata powstaje ogromna ilość podobnych pamiętników, w których ich autorzy zapisują swoje przemyślenia, refleksje i opinie. Przez ponad trzy lata sam zadawałem sobie pytanie „po co w ogóle prowadzić blog”? Wszystko już przecież zostało powiedziane lub napisane. W internecie można dzisiaj znaleźć dowolne opinie i poglądy na praktycznie każdy temat, a ilość materiału jaki pozostawiają internauci w sieci jest tak ogromna, że nie sposób do niego dotrzeć nawet w niewielkim ułamku. Po co zatem gromadzić kolejne cyfrowe tomy swoich własnych przemyśleń? Ostatecznie doszedłem jednak do wniosku, że prowadzenie bloga pozwoli mi na chronologiczne zbieranie własnych refleksji w jednym miejscu, a następnie na ich ocenę z perspektywy czasu. Prowadzenie dziennika jakim jest blog da mi szansę na prześledzenie drogi jaką rozwijały i zmieniały się moje własne poglądy. Ponieważ nie wątpię że wraz z upływem życia moje opinie na niektóre zagadnienia ulegają zmianie, to mając tego pisemny dowód, nauczę się z czasem podchodzić do nowych zjawisk i informacji z większym szacunkiem. Decyzja o tym aby prowadzić ten dziennik ma więc w pierwszej kolejności podłoże wyłącznie osobiste.

Z czasem dostrzegłem również drugi cel. Patrząc na to jak coraz bardziej rojowym zbiorowiskiem staje się nasza cywilizacja, a w związku z tym z dnia na dzień pojawiają się niemożliwe do przewidzenia siły decydujące o diametralnych zmianach kierunków naszej egzystencji, uznałem że na zbiorową siłę tych wyłaniających się zjawisk wpływa każdy, nawet ten najsłabszy głos jednostki. Świadomy tej zależności, postanowiłem katapultować moje własne przemyślenia w „przestrzeń”, aby miały szansę wpływać na wypadkową jutra. W przeciwnym przypadku miałbym wyrzuty sumienia że poddałem się bez walki. Ujmując to inaczej, jeżeli wszechświat dopuścił się takiego uchybienia abym się na nim pojawił, to musi się liczyć z wszelkimi konsekwencjami tego aktu. Nawet z tym, że będę tworzyć bloga…

Wszystkie zamieszczone na niniejszym blogu materiały są wynikiem moich własnych przemyśleń i nie mają na celu narzucania czytelnikom określonych poglądów. Wiele moich wniosków to wynik wiedzy zaczerpniętej z licznych publikacji, książek, czasopism, informacji znalezionych w internecie, spotkań i rozmów z ludźmi, materiałów prasowych czy wreszcie praktyki zawodowej. Tam, gdzie inspiracją do moich wpisów były konkretne materiały źródłowe będę wskazywał na ich autorów i same materiały. Z wielką radością witam wszystkich, którzy tutaj dotarli i przeglądają zawartość mojego dziennika. Szczególnie dziękuję tym, którzy dodatkowo znajdują czas na wszelkie komentarze do zamieszczanych przeze mnie materiałów. Cenne dla mnie są wszystkie opinie, również te krytyczne, ponieważ pozwalają szybciej zrozumieć punkty widzenia innych osób, do których bez pomocy internetu zapewne nie miałbym szans dotrzeć.

pnmc-about

Największą trudnością jest dla mnie zdefiniowanie głównej osi tematycznej bloga w momencie jego startu. Nie dlatego że zupełnie nie wiem jakie treści będę na nim zamieszczał, lecz z tego powodu, iż spektrum rzeczy, które wydają mi się ważne i zaprzątają mój umysł jest bardzo rozległe. Będąc od lat związany z przedsiębiorczością i obserwując dynamicznie zmieniające się warunki funkcjonowania organizacji oraz zmianę roli jaką w tym układzie pełni człowiek, coraz częściej zauważam że zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym zmuszeni jesteśmy analizować wiele zjawisk bardziej interdyscyplinarnie niż dotychczas. Będę więc poruszać zagadnienia nowych zjawisk i trendów jakie mają miejsce w biznesie, gospodarce i społeczeństwie, zapewne nie zabraknie wśród tematów nowych technologii czy metod zarządzania organizacją. Wszystko to jednak będzie się często przeplatać z naturalną rolą jaką pełni człowiek na naszej planecie, zjawiskami ewolucyjnymi, procesami społecznymi, etycznymi czy wreszcie historią naszej cywilizacji. Zdaję sobie sprawę że tak piorunująca mieszanka przemyśleń, może mocno zniechęcać wszystkich, przyzwyczajonych do sięgania wyłącznie po teksty specjalistyczne, osadzone w jednej konkretnej dziedzinie. Jednak na obecnym etapie mojego rozwoju uważam, że jako cywilizacja coraz więcej rzeczy robimy według zasad odpowiadających warunkom panującym w przeszłości, a za mało czasu poświęcamy na systemowe zrozumienie warunków, w jakich się znaleźliśmy lub lada moment znajdziemy. Jeżeli więc wśród czytelników bloga znajdzie się chociaż jeden, któremu moje poglądy wydadzą się uzasadnione, będzie mi z tego powodu niezmiernie miło.

Wpisy na moim blogu podzielone zostały na kilka grup tematycznych. W grupie „Artykuły” zamieszczam dłuższe teksty poświęcone konkretnym przemyśleniom. “Publikacje w innych mediach” to teksty, które opublikowane zostały w mediach zewnętrznych. Ponieważ jedną z moich słabości jest czytanie książek, postanowiłem również stworzyć grupę „Polecane książki„. Własnymi recenzjami rekomenduję w tej grupie tę część z przeczytanych książek, które szczególnie polecam.

Dziękuję ogromnie za czas poświęcony na przeglądanie mojej strony, a jeżeli to tylko możliwe, zapraszam do częstych odwiedzin moich wpisów oraz wspólnej dyskusji.

Marek Jędra

Jedra_Marek_400_01

Najnowsze recenzje książek

Informuj mnie o nowych wpisach

Social media - Kanał RSS