Przejażdżka życia

Przejażdżka życia

Autor książki: Robert Iger
Przejażdżka życia

Wersja dźwiękowa recenzji

Przejażdżka życia to autobiografia Roberta Igera, wieloletniego dyrektora zarządzającego Walt Disney Company. To historia napisana z perspektywy osobistej ale równocześnie uchylająca drzwi do podziwianego przez wielu świata Disney’a. Dzisiaj, kiedy pod ciężarem książek poświęconych zarządzaniu i przywództwu ugina się wiele półek, a tylko część z nich dźwiga historie wielkich osiągnięć spisanych ręką ich reżyserów, autobiografie zasługują na szczególną uwagę. Zwłaszcza te, które nie przypisują głównemu bohaterowi cnót boskich lecz z dozą pokory oraz szacunkiem do innych, relacjonują wydarzenia. Taka moim zdaniem jest Przejażdżka życia.

Robert Iger przedstawia w autobiografii swoją życiową przygodę z branżą medialną, jej poszczególne etapy oraz niezwykłe osiągnięcia. Drogę, którą przyszło mu iść, traktuje jako szansę na ciągły rozwój, a ludzi, których na tej drodze spotyka, jako kolejnych nauczycieli i mentorów. Kiedy los daje mu szansę poprowadzenia targanej problemami The Walt Disney Company, w kilkanaście lat serią odważnych i innowacyjnych posunięć, zamienia tę firmę w chyba najbardziej podziwiany koncern medialny na świecie. O przejęciach w wielkich firmach można przeczytać bardzo często. Jednak seryjne i kończące się wielkimi sukcesami przejmowanie takich firm jak Pixar, Lucasfilm, Marvel czy 21st Century Fox, to osiągnięcia ponadczasowe wymagające mistrzowskich umiejętności. Przejażdżka życia pokazuje, że choć było to niezwykle trudne, Iger to osiągnął.

Podobnie jak inni wizjonerzy, Iger dąży do tworzenia rzeczy niezwykłych. Z pokorą zdobywa wiedzę, z odwagą pozwala współdecydować innym, z determinacją sięga po rzeczy, które innych napawają strachem. Posiadane umiejętności przywódcze wykorzystuje, aby dawać impuls kulturze pracy opartej na wybitnej jakości. Jak sam pisze, nie robi tego jednak za wszelką cenę:

“Nie chodzi jednak, jak to sobie uzmysłowiłem, o dążenie do perfekcjonizmu za wszelka cenę, ale o stworzenie środowiska nieprzyzwalającego na przeciętność.”

Przejażdżka życia jest niezwykle praktyczną lekcją przywództwa i doskonałym studium odwagi w biznesie. Oczywiście, że nie jesteśmy w stanie przenieść wszystkich doświadczeń i zachowań Igera do wielu innych branż czy firm. Jednak analiza koncepcji tak wielu sukcesów jednej osoby na przestrzeni kilkudziesięciu lat, to niezwykły materiał do analiz kontekstowych dla każdego kreatywnego menedżera i przywódcy. Materiał znacznie lepszy niż ten, który można znaleźć w szeregu poradników oferujących 5, 10, 20 (czy dowolną inną liczbę) kluczowych cech najlepszego przywódcy. Rolą każdego dowodzącego nie jest przecież wykucie na pamięć reguł, które obowiązywały wczoraj, ale jak najlepsze przygotowanie umysłu do rzeczy, które mogą wydarzyć się jutro. Analiza tego co już za nami może być kształcąca o ile uwzględnia kontekst. Myślę, że dla Igera głównym motywatorem działań był właśnie czas, który nadejdzie. Zachęcając Cię do tej lektury, oddaję jeszcze raz głos autorowi:

“Zawsze powinno chodzić o przyszłość, nie o przeszłość.”

 


 

ZOBACZ RECENZJE INNYCH KSIĄŻEK O ZBLIŻONEJ TEMATYCE:

Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji. – Ed Catmull, Amy Wallace

Steve Jobs – Walter Isaacson

Informacje o książce i wydawcy:
Przejażdżka życia
Tytuł:
Autor:
ISBN:

Wydawnictwo:

Liczba stron:

Przejażdżka życia

Robert Iger

978-83-81293-48-8

Sine Qua Non

348

Przejażdżka życia
Tytuł:
Przejażdżka życia
Autor:

Robert Iger

ISBN:

978-83-81293-48-8

Wydawnictwo:

Sine Qua Non

Liczba stron:

348

Zostaw swój email aby otrzymywać informacje o nowych wpisach.
Poleć innym
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze recenzje książek

Informuj mnie o nowych wpisach

Social media - Kanał RSS