Refleksje

Moje subiektywne przemyślenia dotyczące człowieka i świata, które w ostatnich latach plączą się po mojej głowie. 

Niepohamowany i bezrefleksyjny konsumpcjonizm

refleksje-01

Pieniądze zarabiamy aby je wydawać. Nie ma w tym nic nienormalnego. Wynagrodzenie powinno nam pozwolić na godziwą egzystencję oraz rozwój. W najprostszym modelu kupujemy to, co jest nam potrzebne. Jednak dzisiaj, często sięgamy po znacznie więcej niż potrzebujemy. Bezkrytycznie kierujemy się modą lub podążamy za nakazami reklam, stając się niewolnikami tysięcy produktów, nawet za cenę kredytu. Wierzymy, że pieniądze to jedyne mocne karty w naszych rękach. Zapominamy, że nadal istnieją rzeczy, dla których warto żyć, a których nie da się kupić za pieniądze.

Nieuzasadniona wiara w możliwość nieograniczonego rozwoju cywilizacji

refleksje-02

Silny wzrost populacji ludzkiej oraz rosnąca klasa średnia nie pozostaje bez wpływu na dostępne zasoby naszej planety. Choć daleki jestem od wróżenia na jak długo starczą nam zasoby paliw kopalnych, pierwiastków ziem rzadkich, wody pitnej, czystego powietrza czy ziemi pod uprawy, to uważam, iż nie mamy podstaw aby sądzić, że są one nieograniczone. Patrząc z odpowiedniej perspektywy, nawet najbardziej odległy horyzont ma gdzieś swój koniec. Spora część aktywności człowieka jest jednak nadal budowana na fundamentach wiary w ciągły i nieograniczony rozwój.

Nadmierna ignorancja praw, jakimi rządzi się natura

refleksje-03

Człowiek, jak każdy organizm żywy, nie może żyć bez wpływu na środowisko. Jesteśmy jednak wyjątkowo ekspansywni i przekształcamy nasze otoczenie w niewyobrażalnym tempie. Zapominamy, że nasza planeta potrzebowała naprawdę wiele czasu, aby powstały stabilne ekosystemy. Dzisiaj widzimy, że przyroda nie jest w stanie nadążyć za człowiekiem. Wszelkie próby wdrażania bardziej zbilansowanej współpracy człowieka z naturą, przegrywają z planami polityczno-gospodarczymi, ale również z ignorancją i konformizmem wielu zwyczajnych ludzi.