rewolucja-rozwiazan

Rewolucja rozwiązań

Autor książki: William D. Eggers, Paul Macmillan
rewolucja-rozwiazan

Trudno byłoby dzisiaj znaleźć kogoś, kto nie słyszał o niezwykłych innowacjach społecznych, społecznie odpowiedzialnych firmach lub organizacjach pozarządowych, realizujących projekty społeczne z niewyobrażalnym rozmachem. Jednak tylko nieliczni świadomi są skali zachodzących w tym obszarze globalnych zmian. Dobrze więc że Eggers i Macmillan przygotowali w “Rewolucji rozwiązań” tak pokaźny zestaw dowodów na innowacyjne działania prospołeczne, które z każdą kolejną stroną książki układają się w spójny, nowy trend. Nie od dziś wiemy przecież, że tylko określona część mieszkańców naszej planety może cieszyć się życiem w pokoju, zdrowiu i dobrobycie. Coraz częściej docierają do nas sygnały, że wraz ze wzrostem liczby ludności świata, obserwujemy coraz większe kontrasty społeczne. Niemal miliard ludzi żyje dzisiaj w slumsach i jeżeli wierzyć prognozom, to nie robiąc nic aby to zmienić, do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 2 miliardów i odpowiednio do 3 miliardów w roku 2050. Nie mniej szokujące są dane, mówiące że około 1,2 miliarda ludności zarabia dziennie poniżej 1 dolara. Podstawę siedmiomiliardowej piramidy ludzkości, zarabiającą jedynie około 2,5 dolara dziennie, stanowi niemal połowa naszej populacji czyli około 3 miliardów ludzi. Jednak myśląc o najbiedniejszych rejonach świata, myślimy o nich zazwyczaj w kategoriach miejsc potrzebujących odgórnej pomocy, a znacznie rzadziej w kategoriach aktywnych uczestników ekonomicznych ekosystemów. Cóż, ta podstawa piramidy nie była do tej pory w żaden sposób interesująca dla biznesu. Wraz z rozwojem, większość firm szukała raczej dostępu do coraz bogatszych klientów. Dzisiaj dzięki rozwojowi przełomowych technologii doszło jednak do niebywałej eksplozji aktywności społecznych. Problemy z którymi nie radziliśmy sobie przez wiele wieków, dzisiaj zaczynają być rozwiązywane w zupełnie nowy sposób i co najważniejsze z aktywnym udziałem wszystkich stron. Autorzy “Rewolucji rozwiązań” zwracają uwagę czytelnika na odnoszące coraz większe społeczne sukcesy modele mieszane, stanowiące pomost pomiędzy klasycznymi organizacjami non profit a organizacjami zakładanymi wyłącznie dla zysku. Tworzenie hybrydowych łańcuchów wartości, jak nazwano je w światowej organizacji innowatorów społecznych Ashoka, to innowacyjne podejście pozwalające na równoczesne rozwiązywanie problemów społecznych oraz korzyści biznesowe wszystkich uczestników. Podejście, w którym tworzonym organizacjom przyświeca zarówno doniosły cel społeczny jak i równocześnie chęć generowania określonego zysku, przynosi wprost niewyobrażalne efekty. Jak twierdzą Eggers i Macmillan, przedsiębiorstwa społeczne wygenerowały w 2012 roku łączny przychód szacowany na 2,1 biliona dolarów a liczba ta rośnie w tempie 15,1 % rocznie. To naprawdę imponujące liczby. 

Oficjalny podtytuł książki brzmi: “Współpraca pomiędzy biznesem, rządami oraz przedsiębiorstwami społecznymi na rzecz rozwiązywania największych problemów współczesnego świata“. Autorzy zwracają naszą uwagę na fakt, że w dzisiejszych czasach rządy wielu państw nie mają szans zaspokoić wielu społecznych potrzeb swoich obywateli. Niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest więc zaangażowanie i innowacyjna współpraca wielu możliwych stron. Tworząca się w ten sposób interdyscyplinarna “gospodarka rozwiązań”, jak piszą o niej autorzy, nabiera kształtów rewolucji, która eliminuje wiele dotychczasowych przeszkód i niesie nadzieję na rozwiązanie wielu problemów, które nawarstwiały się przed ludzkością od pokoleń. 

“Rewolucja rozwiązań”, dzięki wielu wspaniałym przykładom niestandardowego podejścia do rozwiązywania cywilizacyjnych problemów, to również niezwykle cenny materiał inspirujący menedżerów i przywódców do odkrywania nowych lądów i generowania nowych pomysłów. Jeżeli menedżerowie w dzisiejszych firmach twierdzą, że zmuszeni są nasłuchiwać najsłabszych sygnałów potencjalnych zmian aby przeżyć, to przekaz zawarty w “Rewolucji rozwiązań” powinni odebrać jak rozrywający bębenki w uszach krzyk, który na dodatek nie jest wyłącznie zapowiedzią przyszłości, ale relacją z już rozgrywającego się spektaklu. Polecam!

Informacje o książce i wydawcy:
rewolucja-rozwiazan
Tytuł:
Autor:
ISBN:

Wydawnictwo:

Liczba stron:

Rewolucja rozwiązań

William D. Eggers, Paul Macmillan

978-83-7561-334-6

Poltext

352

rewolucja-rozwiazan
Tytuł:
Rewolucja rozwiązań
Autor:

William D. Eggers, Paul Macmillan

ISBN:

978-83-7561-334-6

Wydawnictwo:

Poltext

Liczba stron:

352

Poleć innym
LinkedIn
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *