Wiek kapitalizmu inwigilacji

Wiek kapitalizmu inwigilacji

Autor książki: Shoshana Zuboff
Wiek kapitalizmu inwigilacji

Wersja dźwiękowa recenzji

Kiedy rozpoczynam recenzję książki Wiek kapitalizmu inwigilacji, światowe media donoszą o kolejnym wycieku danych z Facebook’a. W tym samym momencie Google Chrome zajeżdża mój procesor, a Microsoft kilka dni wcześniej przesłał mi liczącą ponad 100 tysięcy znaków nową umowę o świadczeniu usług, która (sądząc z tytułu) stała się bardziej przejrzysta. Ten sam Microsoft chwilę później informuje o przejęciu za ponad 19 miliardów dolarów firmy Nuance, aby lepiej rozumieć naszą mowę. Cóż, nie da się ukryć, że najwięksi informatyczni giganci, coraz śmielej wciskają się w niemal każdy aspekt naszego życia. Wiedza o naszych zachowaniach to dzisiaj nowy rodzaj kapitału.

Wiek kapitalizmu inwigilacji to stanowcze i krytyczne spojrzenie na nowy rodzaj kapitalizmu, w jakim gustują globalni liderzy cyfrowej transformacji. Zdaniem autorki, kapitalizmu niezwykle groźnego, który stopniowo i coraz częściej bez zahamowań zmienia nie tylko gospodarkę ale również całe nasze życie. Jego podstawę stanowią informacje o zachowaniu ludzi, które najwięksi w tej dziedzinie gracze wydobywają bez skrupułów z naszych interakcji z technologiami. Shoshana Zuboff nazwała go kapitalizmem inwigilacji i na ponad siedmiuset stronach przytacza obszerny zbiór faktów, które stopniowo przyczyniały się do jego powstania i umacniania.

Wczytując się w fakty, które pokazują jak krok po kroku budowano podwaliny kapitalizmu opartego na wiedzy behawioralnej o miliardach ludzi, przyrównuję Wiek kapitalizmu inwigilacji do opowieści o powolnym gotowaniu żaby. W roli żaby widzę zabieganego ale równocześnie zakochanego w technologii i wygodzie człowieka. W roli kucharzy postrzegam gigantów cyfrowego świata, którym w niezwykle krótkim czasie udało się wpleść w naszą codzienność niezauważalną już technologię. Udało im się również rozpocząć ustanawianie zupełnie nowych norm społecznych. Norm, w których nasza prywatność przestaje powoli istnieć. Zuboff podkreśla jednak, że gra nie toczy się wyłącznie o utratę naszych “danych osobowych“. Jak pisze, stawka w tej grze jest znacznie większa:

“Stawką w tej grze jest raczej przynależne człowiekowi oczekiwanie suwerenności w odniesieniu do własnego życia, autorstwo własnego doświadczenia. Stawką jest także wyłączne prawo do tego wewnętrznego doświadczenia, które kształtuje naszą wolę i pragnienia, prawo do przestrzeni publicznej, do tego, by funkcjonowała zgodnie z tą wolą. Stawką jest dominująca zasada porządku społecznego w cywilizacji informacyjnej oraz nasze prawa, jako jednostek i społeczeństw, do odpowiadania na pytania: Kto wie? Kto decyduje? Kto decyduje o tym, kto decyduje?

W kapitalizmie inwigilacji Zuboff upatruje większych zagrożeń, niż te, których można się spodziewać ze strony rządów totalitarnych. Wiek kapitalizmu inwigilacji to manifest, w którym autorka zwraca uwagę obecnych pokoleń na czarne chmury, które zebrały się nad głowami, zachęcając do zdecydowanych kroków w obronie swojej prywatności. Nawiązując do najstarszych społeczno-politycznych dylematów, których nie da się rozstrzygnąć raz na zawsze, już na samym początku swojej książki pisze:

“Ta historia nie ma końca – każde pokolenie musi upominać się o to, co słuszne, zgodnie z jego wolą i wyobrażeniami, ponieważ nowe zagrożenia wymagają od nas ponownego rozpatrzenia sprawy, w każdej epoce.”

Dzisiaj żyjemy długo a nasze otoczenie społeczne i technologiczne zmienia się w niezwykłym tempie. Jeśli Shoshana Zuboff nie przedstawiła swojej wizji w zbyt ciemnych barwach, nie jest wykluczone, że w naszym życiu będziemy musieć upominać się jeszcze wiele razy.

 


ZOBACZ RECENZJE INNYCH KSIĄŻEK O ZBLIŻONEJ TEMATYCE:

Nieuniknione – Kevin Kelly

Organizacje wykładnicze – Salim Ismail, Michael S. Malone. Yuri van Geest

Big Data – Viktor Mayer-Schönberger, Kenneth Cukier

Informacje o książce i wydawcy:
Wiek kapitalizmu inwigilacji
Tytuł:
Autor:
ISBN:

Wydawnictwo:

Liczba stron:

Wiek kapitalizmu inwigilacji.

Shoshana Zuboff

978-83-8202-041-0

Zysk i S-ka

831

Wiek kapitalizmu inwigilacji
Tytuł:
Wiek kapitalizmu inwigilacji.
Autor:

Shoshana Zuboff

ISBN:

978-83-8202-041-0

Wydawnictwo:

Zysk i S-ka

Liczba stron:

831

Zostaw swój email aby otrzymywać informacje o nowych wpisach.
Poleć innym
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze recenzje książek

Informuj mnie o nowych wpisach

Social media - Kanał RSS